Сьогодні 5 листопада 2024 року подано на підпис Президенту Закон про внесення змін до Закону України "Про судовий збір" у зв’язку з Рішенням Конституційного Суду України від 13 травня 2024 року № 6-р(ІІ)/2024 щодо забезпечення принципу обов’язковості судового рішення.

Рішенням Конституційного Суду України від 13 травня 2024 року № 6-р(ІІ)/2024  визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), частину другу статті 3, підпункт 9 пункту 1 частини другої статті 4 Закону України „Про судовий збір“ від 8 липня 2011 року № 3674-VI зі змінами в тім, що вони уможливлюють справляння судового збору під час подання апеляційної і касаційної скарги на ухвалу суду, постановлену за результатами розгляду скарги на рішення, дію або бездіяльність державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця під час виконання судового рішення, ухваленого відповідно до Цивільного процесуального кодексу України.

Зокрема, Конституційним судом зроблено всиновок про те, що розгляд апеляційної і касаційної скарги на ухвалу суду за наслідками розгляду скарги, поданої відповідно до статті 447 ЦПК України, пов’язаний із потребою сплати особою судового збору, тому Конституційний Суд України констатує, що має місце необґрунтоване втручання в право стягувача на доступ до суду, оскільки особі, яка сплатила судовий збір за подання до суду позовної заяви й отримала доступ до суду та домоглася ухвалення на її користь обов’язкового судового рішення, доводиться додатково (повторно) сплатити судовий збір за здійснення судового контролю за виконанням судового рішення. Наведене свідчить про те, що держава не створила належних юридичних механізмів реалізації права на доступ до суду, а також про брак реального судового контролю на стадії виконання судового рішення, оскільки має місце ускладнення практичної реалізації особою (стягувачем у виконавчому провадженні) її права на доступ до суду, що є порушенням конституційних засад судочинства та принципів цивільного процесуального права.

Пункт 19 частини другої статті 3 Закону України «Про судовий збір» викладено в наступній редакції:

Судовий збір не справляється за подання апеляційної та касаційної скарги на ухвалу суду, постановлену за результатами розгляду скарги на рішення, дію або бездіяльність державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця під час виконання судового рішення».

Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування.

Не дивлячись на те, що рішенням Конституційного суду захищено права стягувача у виконавчому провадженні, положення пункту 19 частини другої статті 3 Закону України «Про судовий збір» щодо звільнення від сплати судового збору за подання апеляційної/касаційної скарги повинні розповсюджуватись на всіх учасників виконавчого провадження, а також на державного/приватного виконавця. Як це буде реалізовано судами в практичній діяльності поки не відомо.

Зокрема це питання дуже актуальне для виконавців, з яких суди роблять боржників, стягуючи з них судовий збір. З моєї практики жоден суддя не звільнив мене як боржника від сплати судового збору з тієї підстави, що законодавством не передбачено звільнення від його сплати приватних виконавців. Судді не чують мої доводи про те, що коли вони роблять приватного виконавця боржником у виконавчому провадженні, він виступає вже не як приватний виконавець, а як сторона виконавчого провадження. Судді не чують мої доводи, що не можна стягувати з виконавця судовий збір або інші судові витрати, так як виконавець – не сторона процесу.

Остання з ухвал апеляційного суду від 04.11.2024 № 233/6265/16-ц, якою мене змушують заплатити судовий збір за оскарження неправомірної ухвали суду першої інстанції за скаргою на дії державного виконавця.

Очевидно потрібні ще зміни до Закону України «Про судовий збір» в частині звільнення від сплати судового збору в усіх судових інстанціях державних/приватних виконавців при примусовому виконанні рішень.

Мною внесено відповідну пропозицію до Верховної Ради, яку перенаправлено для опрацювання до Міністерства юстиції України.

 

                                                                                                                               Приватний виконавець Наталія Матвійчук