Цікаво, як психологи можуть оцінити наш стан у блокадному Маріуполі?
Ми не мали депресії. Навіть ті , хто від горя ледве вимовляв слова. Ті, хто опускав обличчя у долоні та закривався від усього світу. Точніше від війни.
Ми не мали депресії. У нас була приреченість. Ми не вірили навіть у диво.
Я чомусь думала про тих, хто на нас напав. Про тих, хто б'є по нас із усіх видів знарядь. Ми здавалися їм, заляканими мишами, які забилися в нори.
Спочатку я бажала їм zdohnytu. А потім хотіла, щоб вони жили вічно. У блокадному Маріуполі під бомбами.
Жили, як приречені та загнані в кут самотні й покинуті істоти. Жили, як ми під час блокади.
Ми готові були померти будь-якої хвилини. Страх смерті був набагато меншим, ніж страх вічного життя в Маріупольському пеклі. Скільки можна бомбити? Ви бажаєте нас знищити? Подавитеся!
У Маріуполі я зрозуміла, що означає опір. Коли тобі вже нічого не страшно, і ти готовий знищувати тих, хто знищує тебе. Опір від розпачу. Все одно помремо. Більше боятися нема чого.
Але ми продовжували існувати у пеклі. Ми виживали. Всупереч своєму бажанню та всьому, що відбувалося з нами. Це не було дивом. Це було випадковістю. Смерть грала з життям у шахи. Замість фігурок ходила нами.
Іноді смерті докучало і вона била кулаком по дошці. Тоді ми йшли до неї цілими під'їздами. Або будинками. Або кварталами.
Якщо пощастить – йшли одразу. Якщо ні - помирали під бетонними плитами. Ця смерть розтягувалася на нескінченність. Врятуватись можливості не було. Ті, хто довго вмирав, про це знали.
Я досі так і не зрозуміла – чи справді я вижила?
***
Це будиночок, де ми жили із чоловіком. Було пряме влучення і сусіди загинули не одразу. Очевидці розповідали, що жінка ще певний час кричала з-під завалів. Говорять, що цей будинок відремонтували. Там хтось живе. Хтось іншій.
Надія Сухорукова